מהו וירוס כופר ומה עליכם לעשות במקרה ונפגעתם?

וירוס הכופר הפך לתרחיש האימים של ארגונים רבים בעולם ולא במקרה. הווירוס חסר הגבולות פוגע במחשבים בכל העולם, גורם לאובדן מידע עסקי חשוב ולנזק היקפי עצום. כך תמזערו את היקף הנזק לאחר המתקפה.

 

לפני שמתחילים, הכירו את האויב.

וירוס כופר  (Ransomware) הוא תוכנה שתוכננה לחדור למחשבים אישיים ולרשתות מחשבים, לרוב כקובץ או קישור לגיטימיים לכאורה שמצורפים לדוא"ל, באנרים פרסומיים באתרים שונים, תוכנות שליטה מרחוק ועוד. עם חדירתו למחשב ומשם למחשבים נוספים ברשת, הווירוס מצפין קבצים מסוגים ומציג דרישה לתשלום כופר בזמן קצוב, בתמורה לביטול הצפנת הקבצים. ככל שה"הדבקה" נרחבת יותר והווירוס חודר ליותר מחשבים ברשת הארגונית, כך פוטנציאל הנזק נרחב יותר – עד כדי השבתה מלאה של הפעילות העסקית.

 

וירוס כופר

 

אז מה עושים במקרה של פגיעה?

1. לשלם או לא לשלם?

אם חשבתם לשלם את דמי הכופר ולהיפטר מהצרה שנחתה עליכם, דעו שבמקרים רבים התשלום אינו משחרר את הצפנת הקבצים ואף מסמן אתכם כ"לקוחות מועדפים" למתקפות עתידיות. ליתר דיוק, 1 מכל 5 ארגונים על פי סקר שנערך ב2016 ע"י חברת Kaspersky לא קיבל את המידע שלו חזרה.

2. תשנו סיסמאות

האקרים גונבים כתובות דוא"ל וססמאות, ביחד או בנפרד משום שהם יודעים שרוב האנשים צפויים וישתמשו באותה סיסמה עבור חשבונות שונים. אם הם ישיגו רק את כתובת המייל, הם סומכים על זה שאנשים משתמשים  בססמאות פשוטות שקל לפצח (איך בוחרים סיסמא מנצחת?). על ידי שינוי ססמאות, תוכלו למנוע מחשבון שלכם להישאר פרוץ.

3. שחזור נתונים

אם אתם מאותם ארגונים שדאגו שיהיה להם גיבוי בענן בעסק, מעולה, תוכלו לשחזר את הנתונים לנקודה האחרונה שבה בחרתם לשחזר מבלי לאבד נתונים או לשלם כופר לתוקפים. קחו בחשבון כי לעתים פעולה זו יכולה להימשך זמן רב, תלוי ברוחב הפס שיש ברשותכם. מומלץ להיעזר בחברת מחשוב עם ניסיון בנושא. אם לא היה ברשותכם גיבוי בענן צרו קשר עם חברת מחשוב אמינה שתוכל להמליץ לכם כיצד לצמצם למינימום נזקים ולמנוע התקפה עתידית על מערך המחשוב.

4. הקדישו משאבים לאמצעי התגוננות

אם נפגעתם מווירוס כופר, אינכם מחוסנים בפני פגיעה חוזרת. לכן, הקפידו על העלאת המודעות לסכנה בקרב העובדים, השתמשו בתוכנות הגנה מתקדמות ובFirewall לזיהוי ונטרול האיום ואל תוותרו על מערך גיבוי ושחזור מקצועי שיפחית את הפגיעה ההיקפית למינימום האפשרי.

לסיכום, וירוס הכופר הוא כאן כדי להישאר לצערנו, שמרו על העסק שלכם באמצעות מודעות ארגונית, תוכנות הגנה, והכי חשוב, תמיד תדאגו לגיבוי בענן בעסק, כמה שקלים בחודש יכולים להציל לכם שנים של עבודה ולחסוך לכם כאבי ראש מיותרים, כסף וזמן השבתה.

איך תתגוננו מווירוס כופר? לחצו