קיץ פירושו חופשות והורדת הילוך. אנשים מזמינים מלונות, מתכננים טיולים, או יושבים בחוף הים. עבור משפחות רבות הילדים נמצאים בבית ונשארים מחוברים ברב היום לרשת האינטרנט.  אז לצד ההכנות שאנו מכינים את עצמנו לקיץ כגון: ביטוח נסיעות, קרם הגנה והגנה נגד יתושים, יש כמה צעדי זהירות שיש לנקוט גם בתחום הסייבר. פעם בחופשה היינו שומרים על הארנק שלנו, היום בחופשה אנחנו צריכים לשמור המכשירים שאנחנו לוקחים איתנו שחשופים לפריצה לחשבונות רגישים, דרכם אפשר לגנוב לנו כסף מבלי לגנוב לנו את הארנק.

כדי לוודא שאתם מוגנים גם בחופשה, אספנו עבורכם כמה עצות מעשיות כדי לשמור על בטיחות באינטרנט בקיץ:

זמינות מבלי לאבד פרטיות

כשאנו נמצאים בחו"ל, אנחנו במקרים רבים מתחברים לרשתות wifi ציבוריות. חלקן בטוחות אך חלקן מהוות קרקע פורייה לתקיפה פשוטה עבור האקרים. אחת השיטות הנפוצות שבהן הם משתמשים, היא באמצעות יצירת נקודות WI-FI מזויפות שהם יצרו, כך שהם יכולים דרכם ליירט את כל הדאטה שעוברת בין האפליקציות כמו: אתרי קניות, בנק, גישה למצלמות אבטחה בבית ועוד. פריצות אלו נפוצות בעיקר בשדות תעופה, בתי קפה ומלונות.

ישנם התקנים שמחפשים באופן אוטומטי נקודות חיבור, מומלץ לבטל הגדרה זו.

איך מתגוננים מ- wifi מזויף:

  1. בדקו עם אחד העובדים במקום מה השם של רשת wifi לפני שאתם מתחברים.
  2. התקינו תוכנת VPN במכשירים שבהם אתם מתחברים לרשת (מחשב נייד, סמארטפון) כדי שתוכלו לבצע חיבורים מאובטחים ומוצפנים.

העלאת תמונות מחופשה? רק לאחר החזרה

הימנעו מהכרזה על החופשה שלכם ברשתות החברתיות. נכון שזה כיף לחלוק עם כולם את היעד הבא אך זה גם מאפשר לאנשים  הלא נכונים לדעת שאתם לא נמצאים, ועלולים לשים את הבית שלכם בסיכון.

כמו כן, הימנעו מפרסום מידע אישי אודותיכם או על בני משפחתכם, שעלולים לשמש את התוקף כדי ליצור דוא"ל בעל מראה חוקי עם תוכן זדוני.

סיסמאות חלשות

כיום במספר גדול של אתרי האינטרנט, נדרשת התחברות עם שם משתמש וסיסמא, כך שזכירת סיסמא ייחודית עבור כל אתר עשויה להיות בלתי אפשרית. זו הסיבה שאנשים נוטים להשתמש באותה סיסמא לכל דבר. עם זאת, אם מישהו מצליח לגנוב את הסיסמא שלך עבור חשבון אחד, כעת יש להם את הסיסמא שלך לכל דבר.

עצות שימושיות לניהול סיסמאות:

  • אחסנו בכספת רשומה הכוללת את שם המשתמש והסיסמא עבור כל אחד מהחשבונות המקוונים שלכם. לאחר מכן, כל מה שתצטרכו לזכור היא רק סיסמא אחת עבור הכספת.
  • צרו קבוצות של יישומים – קבוצה אחת עבור מדיה חברתית, אחרת עבור המקום שבו אתם משלמים את החשבונות שלכם ושונה עבור הבנק.
  • הגדירו תזכורת ביומן  כדי לשנות את הסיסמאות כל כמה שבועות.
  • במידת האפשר, השתמשו באימות דו – שלבי.

לטיפים לבחירת סיסמא מנצחת לחצו

לסיכום

כולנו חיים בעולם שבו דברים רעים יכולים לקרות, לכן אנחנו נועלים את מכוניות, דלתות, מביטים משני הצדדים לפני חציית הרחוב, ונמנעים מסמטאות חשוכות. העולם השתנה, וכיום את אותה זהירות שלימדו אותנו שהיינו ילדים, אנו צריכים לפתח גם עבור הסביבה הדיגיטלית שלנו. המטרה היא לא לחיות בפחד. בכמה צעדים פשוטים, אפשר להקשות על הפורצים ואולי לגרום להם לחפש להם מטרה קלה יותר. וכך גם הקיץ שלך.

למידע נוסף על הגנה תוכלו לקרוא במדריך שכתבו לכבוד יום אבטחת המחשב הבינלאומי > יום אבטחת המחשב הבינלאומי: 10 הצעדים שכל עסק חייב לעשות